• Etkinlik Kaydı Yok

Kalkınma Sempozyumu 14 Kasım’da Başlıyor

Konya Ovası Projesi (KOP) Üniversiteler Birliği Bölgesel Kalkınma Sempozyumu 14–16 Kasım tarihleri arasında Konya’da gerçekleştirilecek. Sempozyuma, KOP Üniversiteler Birliği üyesi olan Aksaray Üniversitesi’nden de (ASÜ) katılım sağlanacak. ASÜ’de, sempozyuma ilişkin hazırlıklar tamamlanma aşamasına geldi ve ilgili programının detayları netlik kazandı.

 

- ASÜ Rektörü Acar Sempozyumda Konuşma Yapacak -

 

Sempozyuma Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in katılacağı, Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun ise katılabileceği belirtildi. İki gün sürecek sempozyumun ilk gününde, ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar ‘Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler: UNİKOP Örneği’ başlıklı panelde bir konuşma yapacak. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, sempozyumun, bölgesel kalkınma alanında çalışmalarda bulunan bilim adamlarını, uygulamacıları ve üniversiteler dışındaki araştırmacıları bir araya getirmesi ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunabilmelerine zemin hazırlaması açısından son derece önemli olduğunu belirtti. Rektör Acar, “Sempozyum, bölgenin varlık ve sorunlarının tartışma zeminini genişletmeyi hedeflemektedir. Bölgenin gelişmişliğine sunacağı katkılar göz önüne alınırsa, sempozyum, büyük bir önem arz etmektedir” şeklinde konuştu.

 

- Sempozyumda Aksaray Özelinde Bildiriler de Sunulacak -

 

Sempozyumun ikinci gününde ise Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Yıldız’ın Oturum Başkanlığını yapacağı bir panel gerçekleştirilecek. Etkinlik süresince Aksaray özelinde bildiriler de sunulacak. Bu bildiriler özetle şunlar: ‘KOP Bölgesi Aksaray ve Niğde İlleri; Tarım Sektörü Üretim Potansiyelleri ve Sorunlar’, ‘Yerel Seçimlerde Sportif Hizmetlerin Seçmen Tercihine Olan Etkisi (Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde İli Örneği)’, ‘Konya Ovası Projesinde Yeni Bir Vizyon: Aksaray.’

 

Sempozyum kapsamında, enerji ve doğal kaynaklar, gıda, tarım, orman ve kırsal kalkınma, haberleşme ve bilişim, kültür, sanat, spor, turizm ve sağlık bilimleri, sanayi, ulaştırma, lojistik, eğitim ve beşeri bilimler gibi konular ele alınacak.

Adana Yolu Üzeri E-90 Karayolu 7. Km Merkez Kampüs 68100 Aksaray / Türkiye