Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Malazgirt Zaferi’nin 946’ncı yıldönümünü yazılı bir basın açıklamasıyla kutladı.

1071 yılında Sultan Alparslan ve ordusunun Anadolu’nun kilidini açtığını ve bu toprakları vatan yaptığını anımsatan Şahin, kardeşlik şiarı, millet ve bayrak sevgisi ile bugün, Alparslan’ın torunlarının yine vatanlarına cansiperane şekilde sahip çıktığını belirtti. 15 Temmuz’un bunun en yakın örneklerinden olduğuna dikkat çeken Prof. Şahin, “Milletimiz geçmişinden aldığı güçle geleceğe ilerliyor. 1071 Malazgirt Zaferi, bir Cuma sabahı Malazgirt Ovası’nda, Sultan Alparslan’ın başlattığı yürüyüşün ilk adımıdır. Arkasındaki Alperenlerle, bu toprakları İslam değerleriyle harmanlayan Sultan Alparslan, Anadolu’nun tapusunu bu aziz millete ve gelecek nesillere tescillemiştir” dedi. Yaklaşık bin yıldır bu topraklar üzerinde süren kardeşçe yaşamın devam edeceğini ve buna kimsenin mani olamayacağını söyleyen ASÜ Rektörü, “Dünle bugünü birbirine bağlayıp, yarına umut taşıma azmiyle çalışıyoruz. Hedefimiz, tarihini ve değerlerini bilen bir nesil yetiştirmek ve 2071 vizyonuna katkı sağlamaktır” dedi.

Şahin, sözlerini, “Malazgirt Zaferi’nin 946’ncı yıldönümü münasebetiyle, bu toprakları vatan edinmemizi sağlayan ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyoruz” şeklinde tamamladı.