Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, yöresel yemeklerin evrensel ölçekte tanıtılması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

ASÜ Kapadokya Yöre Mutfağı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin, Turizm Fakültesi’nin de destekleriyle düzenlediği “ASÜ Öğrenciler Arası Yemek Yarışması,” tadımlar ve jüri değerlendirmesinin ardından düzenlenen ödül töreni ile tamamlandı. Yarışmaya Unlu Mamuller ve Pastacılık, Endüstriyel Yiyecek Üretimi, Türk Mutfağı, Servis ve Bar Derslerini alan öğrencilerle, yabancı öğrenciler de önemli katkılar sundu. Ana Yemek ve Tatlılar kategorilerinde ilk üçün ödüllendirildiği etkinlikte konuşan Rektör Şahin, bu türden organizasyonların tanıtıma olduğu kadar, kaynaşmaya ve birlikte iş üretmeye de vesile olduğunu söyledi. Kapadokya Yöre Mutfağı Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Turizm Fakültesi’nin, yöresel yemeklerin ulusal ve evrensel ölçekte tanıtılması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını ve ilerleyen süreçte bu çalışmalardan alınan verimin çok daha net şekilde görüleceğini kaydeden ASÜ Rektörü, “Elbette bu işler tek kişinin başardığı işler değil. Organizasyonun planlamasından uygulamasına kadarki tüm süreçlerde emeği geçen herkese teşekkür ederiz” dedi. Konuşmanın ardından Turkuaz Öğrenci Topluluğu bir dans gösterisi sundu ve ödül törenine geçildi.

Yarışmada, Ana Yemek kategorisinde birinci “Azeri Pilavı” ile Revan Mustafayev, ikinci “Tavuklu Sultan Böreği” ile Zehra Yalabık ve Büşra Şener, üçüncü ise “Harrak” ile Husam Almafti oldu. Tatlılar kategorisinde ise liste şu şekilde oluştu; birinci “Napolyon Pasta” ile Cemile Ramazanova, ikinci “Böğürtlenli Tiramisu” ile Oğuz Türker Özdemir, üçüncü “Volkanik Pasta” ile Ömer Vuraloğlu ve Havva Yiğit.