Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Ortadoğu ülkeleriyle Türkiye’nin komşuluk ilişkisinin ötesinde bir gönül bağı olduğunu belirtti.

Kısa adı ORSAM olan Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’nce düzenlenen 2018 Bahar Dönemi Ortadoğu Seminerlerinde, “Ortadoğu Ülkelerinde Yerel Yönetimler: Bir Karşılaştırma Denemesi” başlıklı bir sunum yapan Rektör Şahin, gönüllü lisans ve lisansüstü çalışması yapan yaklaşık elli öğrenciyle buluştu. Her işin evvelinin hayal kurmak olduğunu ve daha sonra güncel durum okumalarıyla bu hayali gerçekleştirmek adına çok çalışmak gerektiğini kaydeden ASÜ Rektörü, Ortadoğu’ya dair kavramlarla sunumuna başladı. Ortadoğu tanımlamasının Batılı bir tanımlama olduğuna dikkat çeken Şahin, Misak-ı Milli sınırlarının aslında çok daha geniş olduğunu belirtti ve Ortadoğu ülkeleriyle Türkiye’nin özel bir gönül bağı olduğunu vurguladı. Bu bölgeye ve bölgede bulunan şehirlere dair akademik çalışmaların azlığına değinen Şahin, “Bunları arttırmamız gerekiyor. İnşallah ilerde, örneğin sadece Bağdat’a veya Şam’a odaklanan toplantılar yapabilecek duruma geleceğiz” dedi.

Sunumun ardından Prof. Şahin, kendisini dinleyenlerin sorularını cevapladı ve etkinliğin düzenlenmesine emek verenlere teşekkür etti.